Aujeszkyho choroba!

Nedávno mi naše paní veterinářka Dáša Vršková řekla, že se v ČR vyskytuje smrtelná choroba pro psy, kterou přenáší divoká prasata. Vzhledem k tomu, že divočáci jsou přemnožení a pohybují se v těsné blízkosti okrajových částí města, chtěla bych vás všechny na tuto nemoc upozornit! Kristýna Hrazdilová zpracovala stručný článek, ve kterém jsou všechny důležité informace. Děkujeme za něj! Aujeszkyho choroba
Aujeszkyho choroba je onemocnění vyvolané virem PRV (pseudorabies virus, nebo také Suidherpesvirus 1). Přirozeným hostitelem tohoto viru jsou prasata – u domácích prasat byla tato choroba v ČR eliminována, u divokých prasat je výskyt stále vysoký (cca 30 % nakažených).  U prasat se infekce projevuje postižením respiračního traktu, potraty u prasnic a u mladých selat může býtfatální.

PRV virus může infikovat široké spektrum druhů: psy, kočky, skot, ovce, kozy, lišky, ježky, králíky … Na člověka tato choroba přenosná není. Pro všechny nepůvodní hostitele (tedy všechny druhy kromě prasat) je nákaza smrtelná (úporné svědění, neurologické příznaky – paralýza čelisti a hltanu, úhyn do dvou až tří dnů).

Infikované prase vylučuje virus slinami, nosního sekretu a je obsažen v krvi i tkáních. Za příznivých podmínek (vlhkost) může virus přežívat ve vzduchu a vodě až 7 hodin, v půdě až 2 dny.

Pro psy dosud neexistuje účinná vakcína!!! Inaktivovaná vakcína nenavozuje imunitu, vakcína obsahující živý kmen vyvolává u psů onemocnění a smrt. Psy tedy nelze očkovat vakcínou užívanou pro prasata.

Jedinou účinnou prevencí Aujeszkyho choroby u psů (a jiných nepůvodních hostitelů) je prevence nákazy – zamezit kontaktu psa s divočáky, včetně olizování zastřelených/uhynulých kusů či požírání masa/olizování krve.